Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted by on Feb 19, 2016 in Blog pre motoristov | 0 comments

Elektronická diaľničná známka

images

Od začiatku roku 2016 funguje systém elektronickej diaľničnej známky a od 1. februára nálepky z čelných skiel definitívne zmizli.

Národná diaľničná spoločnosť nemá kompetencie na na výber pokút, no pokiaľ vodiča bez neplatnej e-známky zastaví v sprievode policajta, ten môže uložiť blokovú pokutu od 50€ do 200€. Pokiaľ vodič nezaplatí, policajt posiela záznam o priestupku na príslušný okresný úrad, ktorý pokračuje v správnom konaní. V ňom sa pokuty pohybujú od 100€ do 500€. Ak vozidlo zachytí elektronický systém v rámci objektívnej zodpovedností, príde majiteľovi auta poštovou poukážkou pokuta na 300€.

Zákon stanovuje základné pravidlo, že tabuľka s evidenčným číslom musí byť vždy dobre čitateľná. Monitorovací systém NDS je schopný identifikovať každé vozidlo na spoplatnenom úseku nezávisle od poveternostných podmienok alebo dennej doby. Pokiaľ máte zaplatenú diaľničnú známku, pokutu za znečistenú značku by ste dostať nemali.

Jazda bez diaľničnej známky sa neodporúča, každý kto takto jazdí riskuje, že si o nejaký čas nájde v schránke obálku s pokutou.

Za použitie diaľnice môžete zaplatiť cez web eznamka.sk alebo cez mobilnú aplikáciu, okrem toho aj na asi 200 obchodných miestach, zväčša ide o čerpacie stanice.

 

Pridaj svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>