Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted by on Okt 16, 2013 in Blog pre motoristov | 0 comments

Tipy a rady motoristom

mmm.jpgZIMA JE TU

Dobrý technický stav vozidla je predpokladom jeho bezpečnej a komfortnej prevádzky. V zime sa nároky na údržbu ešte zvyšujú a zanedbávanie niektorého detailu jeho prípravy sa môže vypomstiť v tom najmenej očakávanom okamžiku. Prinášame vám niekoľko hlavných krokov, ktoré vám pomôžu udržať auto v dobrom stave aj počas nadchádzajúcich zimných mesiacoch.

PNEUMATIKY

Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič osobného motorového vozidlá môže jazdiť len vtedy, ak je automobil vybavený na všetkých nápravách zimnými pneumatikami s príslušným dezénom. Nezabúdajte tiež na to, že zimná pneumatika by nemala byť staršia ako 3-4 roky, a to aj v prípade, ak hĺbka dezénu zodpovedá požadovanej hodnote troch milimetrov. Jej zmes začne vekom tvrdnúť a pneumatika nedosahuje požadované výkony.

BRZDY

Brzdová sústava je synonymom vašej bezpečnosti, zvlášť v zimnom období. Odporúča sa kontrola na bŕzd na  valcoch z dôvodu, že nesúmernosť brzdového účinku na ľavej a pravej strane vás môže doviesť na klzkom povrchu až k nebezpečnému šmyku. Okrem kontroly rovnomernosti brzdného účinku na valcoch je vhodné skontrolovať aj hrúbku brzdového obloženia a skontrolovať bod varu brzdovej kvapaliny.

NÁPRAVY

Cez zimu nápravy dostanú poriadne zabrať. Ak vám vibruje volant dajte si skontrolovať geometriu a vyváženie kolies. Geometria sa odporúča vykonať každých 10 000km, tak by ste to mali urobiť tak či tak.

SVETLÁ

Kontrola nastavenia a funkčnosti svetiel je z bezpečnostného hľadiska veľmi dôležitá. A to aj preto, aby ste neosvetľovali ostatných vodičov. Zvlášť ak zasnežené, zľadovatené či mokré cesty spôsobujú množstvo nepríjemných odrazov.Nezabudnite mať pri sebe vždy náhradné žiarovky.

OSTREKOVAČ

Skontrolujte, či máte v nádržke na ostrekovač dosť nemrznúcej kvapaliny. V zime by ste boli bez nej prakticky bezmocní. Majte stále pri sebe jedno náhradné balenie. Vhodné je tiež nastavenie trysiek ostrekovača, ktoré sa v zime správajú so zimnou zmesou trocha inak.

STIERAČE

Poškodené gumičky stieračov v zimnom počasí vedia riadne nahnevať. A nie len to. Nezotreté plochy podstatne znižujú viditeľnosť a bezpečnosť jazdy. Vyvarujte sa však kúpe lacných stieračov, ktoré fungujú prvú polhodinu. Radšej investujte do stieračov od renomovaných výrobcov, ktoré sú aj pri nízkych teplotách dostatočne pružné.

MOTOR

Mimoriadne dôležitá je kontrola množstva a koncentrácie nemrznúcej zmesi v chladiacej sústave motora. V prípade zamrznutia nedostatočne koncentrovanej zmesi vystavujete poškodeniu motor aj chladiacu sústavu.

AKUMULÁTOR

Nízke teploty sú pre batériu veľkou záťažou. Pomôžte jej aspoň očistením a konzerváciou kontaktov. Nezaškodí kontrola dobíjania. Ak je batéria v zlom stave, určite ju vymeňte. Vyhnete sa tak problematickému štartovaniu a s tým súvisiacim komplikáciám. Ak nemáte vo vozidle bezúdržbovú batériu, je dobré skontrolovať stav elektrolytu a doliať potrebné množstvo destilovanej vody.

PODVOZOK

Pri zimnej prehliadke by nemala chýbať ani kontrola stavu ochranného náteru podvozku. Jeho poškodenie môže spôsobiť koróziu, pretože v zime sú spodné časti vozidla vystavené agresívnej posypovej soli a mechanickému poškodeniu rôznych posypových materiálov.

Pridaj svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>