Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted by on Nov 20, 2013 in Blog pre motoristov | 0 comments

Povinná výbava

V posledných rokoch došlo k viacerým legislatívnym zmenám ohľadom povinnej výbavy.

Čo teda musíte mať vo vozidle, aby ste sa vyhli prípadným pokutám od policajtov a mali po ruke všetko potrebné pre bezpečnosť vás a vašich spolujazdcov?

Najdôležitejšou súčasťou povinnej výbavy je autolekárnička, ktorá musí byť v oranžovom obale s novým označením, novým obsahom a kartou prvej pomoci. Obsah lekárničky nesmie byť po expiračnej dobe.

uuuu

Rezervné koleso  s diskom a náhradnou pneumatikou, k tomu kľúč na matice alebo skrutky a príručný zdvihák.  Táto povinnosť neplatí pre vozidlá vybavené špeciálnymi pneumatikami RUN-FLAT umožňujúcimi núdzový dojazd. Rezervné koleso nemusí byť ani vo vozidlách so špeciálnou súpravou na bezmontážnu opravu defektu, ktorá obsahuje kompresor a lepidlo.

ergonomics_runflatrun-flat

Výstražný trojuholník patrí do povinnej výbavy, musí byť homologizovaný , schválený podľa predpisu EHK27.  Ak by sa vaše vozidlo stalo prekážkou cestnej premávky, ste povinný dať si bezpečnostnú vestu a umiestniť trojuholník minimálne 50 metrov za vozidlom v obci a 100 metrov na ceste 1.triedy, alebo na diaľnici.

Výstražný trojuholník.jpg.thumb

Už spomínaná reflexná vesta musí spĺňať normu STN EN 471 a musí byť vo vozidle umiestnená tak, aby bola na dosah zo sedadla. V prípade poruchy vozidlá je povinné, aby každý kto z neho vystúpi mal oblečenú reflexnú vestu.

iba vesta

Ak veziete v aute dieťa s výškou menej ako 150 centimetrov, treba ho zabezpečiť autosedačkou podľa aktuálnej potreby dieťaťa. Pri kúpe autosedačky si dajte pozor,  aby bola homologizovaná. V aute ju umiestnite mimo airbagov a pevne zafixujte celou plochou k sedačke.

ulo

Správa o nehode síce nie je súčasťou povinnej výbavy, no v prípade, že budete účastníkom dopravnej nehody, vyhnete sa pokute a problémom s poisťovňou pri likvidácií škody. Tento dokument dostanete zadarmo v každej poisťovni a nájdete ho aj na ich internetových stránkach.

sprava

Použitie snehových reťazí je na Slovensku povinné len v prípade keď to prikazuje, resp. odporúča dopravná značka.

sneh

 

Žiarovky, poistky, ťažno lano, hasiaci prístroj a štartovacie káble nie sú povinné, no v prípade, že ich máte v aute, sa vám môžu zísť v čase núdze.

mmkkkkkkkkkabhas

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>